poniedziałek, 14 lipca 2014

Brak napięcia na sprężarkę klimatyzacji Mercedes W211.

Witam. Opiszę dzisiaj częstą przypadłość z klimatyzacją w pojazdach mercedes klasy E, model W211. Pojazdy te są wyposażone w sprężarki, które mają elektrozawory, odpowiedzialne na sterowanie pojemnością sprężarki. W pojazdach tych dochodzi często do uszkodzenia cienkiego przewodu zasilającego elektrozawór sprężarki. Do uszkodzenia może dojść przy wtyczce lub w odległości od wtyczki do siedemdziesięciu centymetrów.

Elektrozawór odpowiada za ustalenie odpowiedniego ciśnienia w układzie klimatyzacji. Uszkodzone zasilania powoduje, że sprężarka nie wytwarza żadnych ciśnień. Pomiar należy wykonać od sprawdzenia masy na sprężarce. Następnie w skrzynce bezpieczników pod maską znajdują się wtyczki. W zależności od modelu, w skrzynce występuje wtyczka z dwoma lub trzema przewodami. Jeden z nich to przewód niebiesko-zielony o takim samym kolorze i takiej samej grubości co przy sprężarce. Należy odpiąć przewód od sprężarki i od skrzynki bezpieczników i sprawdzić rezystancję. Sprawny przewód wykaże rezystancję do około 10 Ohm. Uszkodzony przewód wykaże rezystancję powyżej 20 Ohm. Czasami przy pomiarze warto poruszać przewodem w możliwych miejscach. Uszkodzenie może objawiać się zmienną rezystancją, a nawet jej zanikiem. Gdy jesteśmy pewni uszkodzenia przewodu, najlepiej doprowadzić nowy odcinek przewodu.

Czasami przewód jest sprawny, a problem tkwi w uszkodzonym elektrozaworze. Uszkodzenie elektrozaworu należy dokładnie sprawdzić. W tym celu należy wyłączyć samochód. Elektrozawór ma być podpięty. Należy dołączyć oscyloskop do przewodu zasilającego. Zaraz po włączeniu samochodu i klimatyzacji, powinno się pojawić napięcie 12V PWM o wypełnieniu około 75%. Można także użyć miernika. Miernik powinien wskazać około 9V napięcia. Uwaga, po jakimś czasie niesprawnego elektrozaworu, napięcie zanika i należy ponownie uruchomić samochód. Gdy napięcie pojawia się zgodnie z wytycznymi, wiemy już że uszkodzony jest elektrozawór.
Wymiana samego zaworu nie zawsze pomaga, gdyż mogą być uszkodzone inne elementy wewnątrz sprężarki. Z doświadczenia jestem za wymianą sprężarki na nową lub regenerowaną. Kupienie używanej sprężarki wiąże się z wysokim ryzykiem uszkodzenia elektrozaworu w najbliższym czasie. Jestem skłonny zgodzić się na używaną sprężarkę, pod warunkiem że jest świeżo wyjęta z innego samochodu, a w tamtym samochodzie klimatyzacja działała prawidłowo. Przed wymianą sprężarki na nową, należy wykluczyć możliwość przytarcia poprzedniej sprężarki. W tym celu po wykręceniu starej sprężarki, olej powinien być czysto zielony, bez szarych zabarwień i malutkich błyszczących pod światłem opiłków.

Cieszę się jeżeli ktoś dzięki temu wpisowi zaoszczędził trochę wydatków.
Pozdrawiam
Karol

Peugeot 307 nie działa wentylator klimatyzacji.

Witam, chciałbym poruszyć problem, który występuje w pojazdach Peugeot 307. Problem polega na tym, że w skutkach nie działa prawidłowo klimatyzacja. Zwykle objaw przez klienta przedstawiany jest tak że klimatyzacja nie działa, lub że klimatyzacja się raz włącza i raz wyłącza. Bardziej spostrzegawczy klient powie, że klimatyzacja działa przy jeździe z dużą prędkością, a gdy samochód stoi w miejscu, to zaczynają się problemy z klimatyzacją.

Problem dotyczy działania wentylatora klimatyzacji. Opisuję pojazd Peugeot 307 z silnikiem 2.0 HDI z roku 2001. Sterownik silnika to Siemens. Klimatyzacja manualna z liniowym czujnikiem ciśnienia czynnika w układzie klimatyzacji. Czujnik liniowy ciśnienia klimatyzacji, podaje sygnał od 0-5V do sterownika klimatyzacji, w zależności od ciśnienia w układzie klimatyzacji.

Występują zwykle dwa problemy z wentylatorem klimatyzacji. Pierwszy jest prosty do zdiagnozowania. Problem dotyczy braku pierwszego biegu wentylatora. Brak pierwszego biegu wentylatora powoduje słabsze działanie klimatyzacji, a co najważniejsze powoduje mocne nadwyrężenie sprężarki i całego układu klimatyzacji. W przypadku braku pierwszego biegu, może dojść nawet do zatarcia sprężarki. Pierwszy bieg wentylatora jest cichy i powinien załączyć się do 15 sekund od włączenia klimatyzacji. Jeżeli poczekamy więcej jak 30 sekund i załączy się drugi bieg wentylatora bez uprzedniego załączenia pierwszego biegu, to jesteśmy pewni, że nie działa pierwszy bieg. Włączenie drugiego biegu powoduje duży hałas wentylatora. W celu naprawy pierwszego biegu wentylatora zwykle wystarczy wymiana bezpiecznika termicznego. Bezpiecznik termiczny znajduje się przy rezystorze oporowym. Rezystor oporowy umieszczony jest w obudowie wentylatora chłodnicy, w górnej części. W celu wymontowania rezystora, należy odkręcić przednią dolną osłonę pod silnikiem. Należy zaopatrzyć się w bezpieczniki termiczne 10A około 200 stopni Celsjusza. Należy mieć kilka bezpieczników, ponieważ nie trudno jest spalić bezpiecznik podczas lutowania. Po zdjęciu metalowej kratki opornicy, należy bezpiecznik termiczny. Trzeba zostawić trochę nóżek od starego bezpiecznika termicznego, gdyż przylutowanie nowego bezpośrednio do blaszki, bez mocnej lutownicy jest wręcz niemożliwe. Stare nóżki należy oskrobać do czystej miedzi przed lutowaniem. Po przylutowaniu bezpiecznika termicznego można już zamontować całą opornicę. Pierwszy bieg wentylatora naprawiony.
W pojeździe wyżej wymienionym występuje także częsta usterka, która powoduje zupełny zanik pierwszego i drugiego biegu. Problem najczęściej występuje w samochodach, która mają przekaźniki w obudowie wentylatora chłodnicy. Przekaźniki są zakryte pod dużą plastikową obudową. Problemem jest zwykle wtyka zasilająca wentylatory. Wtyka jest umieszczona w prawym dolnym rogu obudowy chłodnicy, stojąc na przeciw samochodu. Wtyczka z dwoma grubymi przewodami. Wtyczki są nieszczelne hermetycznie, dlatego ulegają zgniciu. Naprawa polega na zrobieniu nowego połączenia. Zasilanie do wtyczki pochodzi od skrzynki BSI. Zasilanie pojawia się po uruchomieniu samochodu. Uszkodzenie głównej wtyczki zasilającej wentylatory, może się objawiać poprzez zapamiętanie błędu w sterowniku silnika: P0483.

Życzę miłej pracy z Peugotami,
Pozdrawiam
Karol

Problem z klimatyzacją Renault Laguna II.

Witam. Pragnę dzisiaj poruszyć problem z klimatyzacją w pojeździe Renault Laguna II. Problem występuje zwykle w pojazdach wyposażonych w sprężarkę klimatyzacji Harrison V5. Sprężarka Harrison V5 wyposażona jest w elektrozawór sterowania pojemnością sprężarki. Opiszę specjalnie pewien występujący często problem z klimatyzacją z opisanym wyżej systemem. Ponieważ trafiłem na złożony problem, który składał się z kilku usterek, pozwoliło to na napisanie porządnego poradnika. Opiszę wszystkie możliwe usterki, które w efekcie powodują że klimatyzacja wyłącza się powyżej 1500 obrotów na minutę silnika.

Zwykle czuć jest chłód z kratek gdy samochód stoi w miejscu. Podczas jazdy, gdy obroty silnika wynoszą ponad 1500, klimatyzacja przestaje działać. Po upuszczeniu obrotów, należy odczekać kilkadziesiąt sekund, aby klimatyzacja znów zaczęła działać na postoju. Powyżej 1500 obrotów, system sterowania klimatyzacji włącza do działania elektrozawór, który odpowiada za prawidłowe utrzymywanie ciśnień w układzie mimo zmiennych obrotów silnika.

Prawidłowo działający układ klimatyzacji, załączy sprzęgło klimatyzacji, oraz wentylator przy chłodnicy. Rurka powrotna ze ściany grodziowej powinna być mroźna, natomiast rurki od skraplacza ciepła, a od sprężarki do skraplacza gorąca. Prawidłowo działający układ ze sprężarką Harrison V5 i elektrozaworem, powinna działać nawet powyżej 2500 obrotów na minutę silnika.

Zwykle objaw wyłączania klimatyzacji powyżej 1500 obrotów może być spowodowany: włożeniem nieodpowiedniego panelu sterowania, uszkodzonym tranzystorem sterowania elektrozaworem od pojemności sprężarki, zgnity przewód od elektrozaworu sprężarki, złamany przewód od cewki sprężarki, uszkodzony elektrozawór sprężarki, uszkodzona sprężarka.

Mimo tego że cewka załącza sprzęgło sprężarki, polecam sprawdzić czy nie są załamane przewody w izolacji. Załamanie powstaje tuż przy wtyczce, z powodu zbyt krótkiego przewodu. Gdy cewka się nie załącza, trzeba sprawdzić bezpiecznik 10A w komorze silnika, odpowiedzialny za cewkę sprężarki. Gdy bezpiecznik jest dobry, trzeba sprawdzić zasilanie do cewki, które jest stałe mimo wyłączonej klimatyzacji. Załączanie cewki jest sterowane masą. Przewód masowy idzie do panelu klimatyzacji. W szarej wtyczce na pinie numer 15 jest sterowane masą od cewki sprężarki. Po drodze do konektora 15, jest łączenie przewodów poprzez fioletowe złącze. Fioletowe kostki w okolicach pod akumulatorem, trzeba koniecznie sprawdzić w przypadku problemu ze sterowaniem cewki sprężarki.

Spotkałem się z przypadkiem, gdzie użytkownik zamienił panel sterowania klimatyzacją. Należy uważać aby numery części były identyczne. Panel wygląda jednakowo i wtyczki są takie same. Jednak po rozebraniu dwóch paneli widać dużą różnicę w układzie elektronicznym sterowania klimatyzacji. Panel o innych numerach niż oryginalne, wyklucza poprawne działanie klimatyzacji. Dodam, że po wymianie panelu, trzeba ustawić w sterowniku typ sprężarki, typ silnika oraz zastosowanie czujnika temperatury parownika.

Zdarza się że elektrozawór nie jest sterowany poprawnie masą z powodu uszkodzonego tranzystora sterującego w panelu klimatyzacji. W celu sprawdzenia poprawności działania tranzystora, należy przy włączonej klimatyzacji wpiąć się do konektora 7 w szarej wtyczce z tyłu panelu. Powyżej 1500 obrotów, na pinie 7 powinno pojawić się przejście do masy akumulatora. Sterowanie masą odbywa się poprzez sygnał PWM, dlatego zwykły miernik może pokazywać raz przerwę raz przejście. Jest to poprawne działanie tranzystora, który raz otwiera przejście do masy i raz zamyka z częstotliwością kilkudziesięciu do kilkuset herców. Sterowanie masą można sprawdzić także podłączając żarówkę do akumulatora, a masę żarówki konektora przy wtyczce elektrozaworu, odpowiadającego za sterowanie masą. Przy włączonej klimatyzacji po dodaniu gazu, powinna zmieniać się jasność świecenia żarówki.

W przypadku poprawnego działania tranzystora w panelu klimatyzacji, trzeba sprawdzić przewód zasilający elektrozawór. Ważne jest aby napięcia sprawdzać przy pomocy żarówki. Ponieważ miernik mimo uszkodzonego przewodu może pokazać prawidłowe napięcie. Gdy sterowanie masą jest dobre, a napięcie zapala żarówkę, trzeba przyjrzeć się zaworowi. O sprawdzeniu zaworu napiszę dalej. Sprawdzić trzeba jeszcze przejście między pinem 7 szarej wtyczki panelu klimatyzacji, a przewodem sterującym masą przy elektrozaworze. Jeżeli brak przejścia, to uszkodzona jest wiązka. Do uszkodzenia wiązki, zwykle dochodzi w odległości 30-40 cm od wtyczki elektrozaworu. Przetarcie i gnicie przewodu powoduje opaska plastikowej osłony przewodów. Naprawa polega na wstawieniu nowych odcinków przewodu. Warto sprawdzić samą wtyczkę do elektrozaworu, która może zgnić w środku, lub może dojść do jej upalenia.

W przypadku uszkodzenia zaworu, można odczytać błędy ze sterownika klimatyzacji. Często chodź nie zawsze mimo uszkodzonego zaworu, w sterowniku pozostaje zapisany błąd DF20. Błąd DF20 świadczy o uszkodzonym elektrozaworze sprężarki lub uszkodzonej instalacji do elektrozaworu sprężarki. Aby zdiagnozować sam zawór, należy zmierzyć jego rezystancję, która w temperaturze otoczenia i na zimnym silniku powinna wynosić około 18kOhm. Jeżeli na rozgrzanym silniku i włączonej klimatyzacji i podpiętym elektrozaworze, rezystancja spada poniżej 10 omów, można uznać że elektrozawór jest uszkodzony i dochodzi do zwarcia wewnątrz elektrozaworu. Tymczasowe zwarcie elektrozaworu sprężarki, jest zapisywane w sterowniku klimatyzacji pod symbolem DF20. Błąd ten pojawia się zwykle po porządnym przegazowaniu pojazdu na włączonej klimatyzacji, mimo wyłączania się klimatyzacji powyżej 1500 obrotów. Można pożyczyć od kogoś sprawny zawór i ostatecznie sprawdzić działanie klimatyzacji. Można zawór zakupić nowy w najbliższej filii InterCars. Indeks elektrozaworu to: KTT060019. Uprzedzam przy pierwszym wyciąganiu elektrozaworu, że można urwać plastikową złączkę od reszty zaworu. Sposób na wyciągnięcie zaworu, to mocne złapanie ostrymi szczypcami za kawałek pozostałej metalowej tulejki. Zawór należy podważyć opierając szczypce o obudowę kompresora. Uwaga, podczas pierwszego wyciągania zaworu, może dojść do wypryśnięcia nie dużej ilości czynnika z olejem.

Ostatnim błędem popełnianym przy problemie z niedziałającą klimatyzacją powyżej 1500 obrotów, jest niepoprawna konfiguracja sterownika panelu klimatyzacji. Jedna źle ustawiona opcja wystarczy, by sprężarka wyłączała się powyżej 1500 obrotów. Nadmienię że ustawienie sprężarki na typ Sanden, nie pomoże w celu prawidłowego działania sprężarki w przypadku wyżej opisywanego problemu. Należy poprawnie ustawić typ sprężarki, typ silnika oraz zastosowanie czujnika temperatury parownika. Skuteczniej opisując, trzeba szukać takiej konfiguracji, która sprawi że sprężarka nie będzie się wyłączać powyżej 1500 obrotów. Jeżeli żadna konfiguracja nie sprawia że klimatyzacja się już nie wyłącza powyżej 1500 obrotów, znaczy że mamy którąś usterkę z wyżej opisanych. W Renault Laguna II, może nałożyć się kilka usterek.

Ja nauczyłem się na przypadku, gdzie wystąpiło kilka usterek naraz. Klient nie powiedział, że wymienił panel klimatyzacji w dodatku na nieprawidłowy. Zgnity był przewód sterowania elektrozaworem. Złamany był przewód na wtyczce od elektromagnesu sprzęgła sprężarki. Dodatkowo zawór robił zwarcie na pełnym obciążeniu. Po tych wszystkich naprawach wymieniłem zawór na nowy. Okazało się że ciśnienia są nieprawidłowe, mimo sprawnego całego elektronicznego układu klimatyzacji. Dodam że błąd DF20, zniknął dopiero po wymianie elektrozaworu na nowy. Sprężarka dawała zbyt wysokie ciśnienia na obiegu niskiego ciśnienia. Ostatecznie okazało się że uszkodzeniu uległa także sama sprężarka.

Życzę owocnych i cierpliwych poszukiwań usterek w Renault Laguna II.
Pozdrawiam.
Karol

czwartek, 10 lipca 2014

Sprężarka klimatyzacji nie daje ciśnienia - Sanden SD7V16

Witam. Dzisiaj chciałbym napisać o usterce klimatyzacji, która występuje w pojazdach grupy "vag" oraz francuzach. Usterka polega na uszkodzeniu zaworu sterowania pojemnością, wewnątrz sprężarki. Dotyczy zaworu w każdej sprężarce Sanden SD7V16. Sprężarka jest stosowana także w innych samochodach niż wyżej wymienione. Ważne żeby zgadzał się model sprężarki.

Objaw uszkodzenia zaworu jest taki, że mimo napełnionego układu ciśnienia są nieprawidłowe. W przypadku tej usterki, tarcza sprzęgła poprawnie się załącza. Wysokie ciśnienie oraz niskie ciśnienie wahają się w okolicach ciśnienia spoczynkowego, to jest 5 do 8 bar. Czasami niskie ciśnienie zostanie obniżone, a wysokie ciśnienie zostanie podwyższone. Przyczyną takiego działania układu klimatyzacji jest uszkodzony zawór sterujący pojemnością sprężarki.

Zwykle zawór można wymienić nie wyciągając sprężarki z samochodu. Dostęp jest zazwyczaj z kanału, lub podnośnika od dołu silnika. Najpierw należy spuścić czynnik chłodzący. Następnie odkręcić kilka śrubek z tylnej obudowy sprężarki. Należy odciągnąć tylną obudowę sprężarki. Wyjmujemy cały zespół zaworów płytkowych wraz ze złotym zaworem sterującym. Zaopatrzeni w nowy zawór przystępujemy do dalszej pracy. Nadmienię że zawór można kupić w najbliższym sklepie InterCars. Indeks zaworu to KTT060024.

W płytce zaworów blaszkowych jest nakrętka na klucz 17. Dobrze jest ją odkręcić kluczem pneumatycznym, by nie uszkodzić zaworków i blaszek. Po wymianie zaworu na nowy dokręcamy ręcznie nakrętkę. Teraz lekko można dociągnąć kluczem pneumatycznym śrubę, ponieważ dokręcenie ręczne przesuwa blaszki. Należy trzy razy uważnie sprawdzić pokrycie każdej blaszki z każdym otworem. W przypadku przesunięcia należy poprawić. Nawet dokręcanie kluczem pneumatycznym, może powodować przesunięcie zaworu blaszkowego. Czasami za pierwszy razem, a czasami za piątym razem, udaje się dokręcić równo blaszki do zaworu. Trzeba pamiętać żeby założyć oring na zawór sterujący pojemnością sprężarki.

Całość można włożyć do sprężarki. Uszczelniacze korpusu są na tyle solidne, że nie trzeba zakładać nowych. Zespół blaszkowy z nowym zaworem, można łatwo włożyć, ponieważ są w nim kołki ustalające. Przykręcić należy z powrotem korpus. Można napełnić klimatyzację i sprawdzić działanie.

Bardzo ważna rzecz. Zaraz po odkręceniu tylnego korpusu, należy sprawdzić kolor oleju. Kolor szary świadczy o zatarciu sprężarki i uszkodzeniu przez to zaworu. Kolor zielono szary z drobnymi opiłkami, świadczy o przedwczesnym zacieraniu się sprężarki. W tych przypadkach, wymiana zaworu pomaga na tydzień lub dwa w zależności od stopnia przytarcia sprężarki. Opiłki sprawdzać trzeba świecąc na olej i obserwując błyszczące opiłki. Kolor zielony lub przeźroczysty oleju, świadczy że można zakładać zawór sterujący pojemnością sprężarki.

Życzę udanej wymiany,
Pozdrawiam
Karol

wtorek, 8 lipca 2014

Jak sprawdzić wentylator chłodnicy BMW E46?

Witam. Samochody BMW słyną z psujących się wentylatorów chłodnicy. Dzisiaj omówię wentylatory chłodnicy w modelu E46, z pojedynczym wentylatorem. Wentylator ma kostkę z trzema konektorami. Jeden masowy, drugi zasilający 12V, a trzeci sterujący napięciem PWM.

Chciał bym z góry uprzedzić o przypadkach uszkodzeń modułów wentylatorów, gdzie wentylator z chwili na chwilę raz chodzi, a raz nie chodzi. Należy ten przypadek uważnie rozpatrzyć i dokonywać kilku pomiarów na przewodzie sterującym, aby wykluczyć inne możliwe przyczyny braku działania wentylatora.

Zaczynamy pomiar wentylatora chłodnicy od przyłożenia żarówki do dwóch grubych przewodów. Na wyłączonym i wyłączonym zapłonie żarówka powinna świecić. Pomiar napięcia sterującego należy wykonywać na włożonej wtyczce do wentylatora chłodnicy. Poprzez podłączenie się do przewodu sterującego dokonujemy pomiaru. Najlepiej jest dokonać pomiaru przy pomocy oscyloskopu. Jednak miernikiem też jest możliwość sprawdzenia napięcia sterowania.

Podczas włączenia zapłonu na wyłączonym silniku, napięcia sterowania powinno wynosić pond 12V. Podczas włączenia klimatyzacji po kilku sekundach powinno pojawić się napięcie sterowania wentylatorem: około 5.7V. Napięcie 5.7V powoduje rozpoczęcie pracy wentylatora. W przypadku wątpliwości sprawności wentylatora, można podłączyć odwrotnie zasilanie do wentylatora bez zasilania sterującego. Wentylator powinien ruszyć. Taka metoda sprawdzenia jednak nie wyklucza możliwości uszkodzenia samego modułu. Dzięki odwrotnemu podłączeniu zasilania, możemy jedynie się dowiedzieć czy szczotki wentylatora są sprawne.

Ostatecznie przed końcową diagnozą można porównać wartości ciśnienia czujnika klimatyzacji odczytanego komputerowo, z wartością ciśnienia w układzie klimatyzacji odczytaną na manometrze. Jeżeli wartości się zgadzają to problem mamy z wentylatorem chłodnicy.

Najprościej jest mieć sterownik sygnału PWM, dzięki temu można sprawdzić zakres pracy wentylatora na wszystkich prędkościach. Sterownik PWM, pozwala na szybkie zdiagnozowanie uszkodzenia wentylatora w BME E46 z pojedynczym wentylatorem.

Życzę miłego diagnozowania,
Karol

Jak sprawdzić czujnik klimatyzacji 3 pinowy w Opel Astra, Citroen, Renault?

Witam. W dzisiejszym wydaniu, napiszę o sprawdzaniu presostatu klimatyzacji. Opisywane czujniki występują głównie w pojazdach Opel Astra, Zafira oraz Citroen. Opisywane czujniki występują także w pojazdach marki Renault. Poniższe pomiary, można stosować do każdego czujnika klimatyzacji, w którym znajdują się trzy konektory. Warunkiem zastosowania poniższego pomiaru, jest napięcie zasilające 5V, masa oraz powrotny sygnał sterujący.

Sygnał sterujący podawany jest przez czujnik w zakresie od 0 - 5V. Dlatego ważne jest sprawdzenie napięcia zasilającego, bo gdy wynosi ono 12V, to znaczy że nie dokonamy pomiaru według poniższego opisu.

Na rysunku powyższym przedstawione są konektory w gnieździe czujnika. Sygnał powrotny z czujnika jest zależny od ciśnienia panującego w układzie. Bardzo ważne jest, aby pomiaru dokonać na podłączonym czujniku i napełnionej instalacji układu klimatyzacji. Do pomiaru czujnika, można wkłuć się w przewody, lub bardziej profesjonalnie, użyć przygotowanych wcześniej mostków, do których podepniemy przyrządy pomiarowe.

Należy sprawdzić czy przewód masowy ma przejście z minusem akumulatora. Należy włączyć zapłon i sprawdzić czy napięcie zasilające równa się 5V. Teraz najważniejsze. Pomiaru sprawności czujnika dokonujemy organoleptycznie lub przy użyciu manometru.

W przypadku dostępu do manometru, możemy porównać ciśnienie z manometru z ciśnieniem z tabeli napięcia sygnału powrotnego. Odchyłki o ponad 4 bary, jednoznacznie kwalifikują czujnik do wymiany. Można także sprawdzić czujnik organoleptycznie. Silnik musi być w temperaturze otoczenia. Gdy jesteśmy pewni, że układ jest szczelny i nabity, po przekręceniu kluczyku na zapłon, sygnał powrotny powinien wynosić od 0.7V - 1V. Jest to napięcie zezwalające na start sprężarki.Gdy włączymy klimatyzację na uruchomionym silniku w temperaturze otoczenia około 25 stopni, to napięcie powinno zacząć Wzrastać do około 1.74V. W okolicach napięcia 1.5V, powinien załączyć się pierwszy bieg wentylatora. Można sprawdzić także ciepło rurki klimatyzacji wychodzącej z chłodnicy w kierunku ściany grodziowej. Jeżeli rurka można utrzymać dłużej jak 30 sekund, a wentylator działa, to czujnik jest sprawny. Jeżeli rurka jest gorąca, że nie można utrzymać ręki dłużej jak 10 sekund, to trzeba sprawdzić sygnał powrotny czujnika. W przypadku niemożności utrzymania rurki, napięcie na czujniku powinno wynosić powyżej 2.2V. Jeżeli czujnik ma wartość mniejszą jak 2V, to jest on do uszkodzony.

Przedstawiam wartości napięcia w zależności od ciśnienia panującego w układzie.
0bar - 0.18V, 1bar - 0.31V, 2bar - 0.42V, 3bar - 0.55V, 4bar - 0.71V, 5bar - 0.8V, 6bar - 0.95V, 7bar - 1.07V, 8bar - 1.27V, 9bar - 1.36V, 10bar - 1.49V, 11bar - 1.61V, 12bar - 1.77V, 13bar - 1.89V, 14bar - 2.04V, 15bar - 2.17V, 16bar - 2.31V, 17bar - 2.47V, 18bar - 2.6V, 19bar - 2.75V.

Na koniec, sposób na szybkie sprawdzenie działania wentylatorów z czujnikiem trzy konektorowym, w którym napięcie zasilające wynosi 5V. W przypadku opel Astra lub Opel Zafira, przy odpiątej wtyczce od czujnika, powinny uruchomić się wszystkie wentylatory na pełną moc.

Pozdrawiam
Karol